Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu Bartın'da
MEMUR-SEN, KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN TÜRKİYE GENELİNDE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamuda kılık kıyafet serbestisinin sağlanması için Türkiye genelinde imza kampanyası başlattıklarını açıkladı. Kampanyayı Bartın’da katıldığı sendika çalışmaları sırasında duyuran Gündoğdu, sonuç alınana kadar imza kampanyasını devam ettireceklerini söyledi. Toplanacak milyonlarca imzayı ilgili kişi ve kurumlara göndereceklerini belirten Gündoğdu, darbe dönemi uygulamalara son verilmesini talep edeceklerini vurguladı.

Bartın Eğitim Bir-Sen Şube Başkanlığı ile bağlı sendikaların şube yönetimlerini ziyaret eden Gündoğdu, burada yaptığı basın toplantısında, imza kampanyasının startını Bartın’da başlattıklarını duyurdu. Türkiye’de son yıllarda özgürlüklerle ilgili önemli gelişmeler yaşandığını ancak bunun beklenilen düzeyde genişletilemediğine dikkat çeken Gündoğdu, özellikle başörtüsü ve kamudaki kıyafet konusundaki katı uygulamaların devam ettirildiğinin altını çizdi. Üniversitelerde şimdilik yüzeysel bir başörtüsü özgürlüğünün olduğunu hatırlatan Gündoğdu, bu hakkın artık yasal teminat altına alınması gerektiğini ifade etti. Gündoğdu, şunları kaydetti: “Üniversitelerdeki başörtüsü özgürlüğü, rektörlerin inisiyatifine bırakılmış durumda. Temeli sağlam olmayan bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Başörtüsü özgürlüğünün artık yasal teminat altına alınmasını istiyoruz. Bunun yanında kışla mantığı uygulamaların, kılık kıyafet zorunluluğu üzerinden devam ettirildiğini görüyoruz. Bu anlamsız tutuma son vermek için bugün Bartın’da startını verdiğimiz imza kampanyası, Türkiye genelinde yayılacaktır. Kısa sürede toplanacak milyonlarca imzayı ilgili kişi ve kurumlara göndererek darbe mahsulü 1982 model dayatmaların son bulmasını haykıracağız.”


Gündoğdu, tek tipçilikten yararlananların oyunlarının bozacaklarını söyleyerek, bu konudaki kararlı tutumlardan asla vazgeçmeyeceklerini vurgluladı.  Gündoğdu, Memur-Sen'in bugüne kadar defalarca eylem yaptığını hatırlatarak, "Daha önce binlerce kişiyle Meclis önünde eylem yaptık. Daha sonra ise 10 Aralık Dünya Özgürlük Günün'de de 81 ilde eylem düzenledik. Son olarak Türkiye genelinde imza kampanyasıyla bu konudaki tutumumuz devam ettiriyoruz. Burada açıkça vurguluyorum, sonuç alınana kadar mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

Yönetmelikle Siyer ve Kur’an derslerinde başörtüsü özgürlüğü getirildiğini ancak diğer derslerde bu tutumun gösterilmediğini söyleyen Gündoğdu, “İHL’deki kız öğrenciye, ‘bu okulda olman sebebiyle istersen başını örtebilirsin’ diyen yönetmelik, o kız ticaret lisesine gittiğinde ise ‘burada örtemezsin’ diyor. ‘Siyer ve Kur’an dersinde örtebilirsin, ama matematik dersinde örtemezsin,’ diyor. Burada birey yerine derse bir özgürlük var. Doğrusu, demokratik olanı İHL’deki isteyene başını örtmeme tercihi nasıl veriliyorsa, diğer okulda da isteyene örtünme özgürlüğü verilmesi gerekiyor. Bundan daha önemlisi ise öğrenciye kısmen de olsa serbestlik verilirken, onun öğretmenini kravata mahkum ediliyor.”

REKTÖR KAPLAN’A ZİYARET


Gündoğdu, sendikal çalışmalardan sonra Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ı ziyaret etti. Türkiye’nin yakın bir zamana kadar bilim üreten ve milletin değerleriyle barışık üniversitelere özlem duyduğunu ifade eden Gündoğdu, “Artık milletin değerleriyle barışık, bilim üreten ve çağın koşullarını yakından takip eden üniversitelerimiz var. Yakın bir zamana kadar darbecilerle aynı karede yer alan, darbe çığırtanlığı yapan rektörler vardı. Bunlar bilimsel alanda herhangi bir üretim yapmadıkları gibi Türkiye’nin de önünü tıkıyorlardı. Şimdi ise yıllardır özlemi duyulan üniversite tablosu, artık gerçekleşmeye başladı. Umuyoruz ki sürekli üreten ve dünya sıralamasına isimini yazdıran üniversitelerimiz olur”  diye konuştu.

Ziyarette duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Prof. Dr. Kaplan ise Memur-Sen’in son yıllarda ülke gündemi belirlemesi konusunda önemli bir işleve sahip olduğunu söyledi. Konfederasyonun Türkiye’nin yanı sıra özelikle insanlık dramının yaşandığı ülkelerdeki faaliyetleriyle de dikkat çektiğini ifade eden Kaplan, bu durumun sendikacılık adına önemli bir değer olduğunu vurguladı. Genel Başkan Gündoğdu’yla uzun yıllara dayanan dostluklarının olduğunu anlatan Kaplan, Memur-Sen’in özellikle Gündoğdu’yla birlikte bir ivme kazandığını sözlerine ekledi. Ziyarete Bartın Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muhammet Akça ile bağlı sendikaların yöneticileri ve il temsilcileri de yer katıldı.

VALİ SAVUR’A ZİYARET


Genel Başkan Gündoğdu ve beraberindekiler daha sonra Bartın Valisi Bülent Savur’u da ziyaret etti. Memur-Sen ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Gündoğdu, kamu çalışanlarının en büyük konfederasyonu olduklarını belirterek, 11 hizmet kolunun 10’nunda yetkili olduklarını açıkladı. Kararlı duruşları ve sonuç endeksli çalışmaları nedeniyle kamu çalışanlarının önemli bir kısmının Memur-Sen’i tercih ettiğini vurgulayan Gündoğdu, her geçen gün biraz daha büyüdüklerini ifade etti. Vali Savur ise Türkiye’nin en büyük konfederasyonu heyetini ağırlamaktan memnun olduğunu dile getirdi. Demokrasi kültürünün temelinde örgütlenmenin yer aldığını belirten Savur, yasal sınırlar içinde yapılan her türlü faaliyetin desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Genel Başkan Gündoğdu, Bartın programı kapsamındaki çalışmalarını tamamladıktan sonra Zonguldak’a geçti. 
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MUHAMMET AKSAK 9 yıl önce

bugüne kadar durdunuz durdunuz siyasi irade istedi diye baş örtüsü eylemi yaptınız. kime hizmet ediyorsunuz? allah ıslah etsin

Avatar
hasan fehmi kubilay 9 yıl önce

toplu sözleşme sürecinde öğretmenlere ek ödeme taleplerinin olduğunu ,hükümetten mutlaka öğretmen için ek ödeme alacaklarını aksi takdirde istifa edeceklerini her gittikleri yerde anlatan siz sendikacılar ek ödemeyi sizler aldınız da bizler mi göremedik...mert olun mert...sizin yaptığınıza sendikacılık haricinde herşey denir...

Avatar
Selim 9 yıl önce

Okullarda gerek öğrenci gerekse de öğretmenlerimiz için başörtüsü serbestliğine varım ancak kılık kıyafet serbestliğine yokum. Böyle bir saçmalık var mı serbest kıyafetle okula gelenleri öğrenci mi ne olduğunu bile ayırt edemeyeceksiniz hatta korkarım ki rengarenk açık saçık kontrol altında bile tutamadığınız sivil kıyafetle gelen öğrenciye bile başka gözle bakılacaktır. Öğrenci öğrenciliğini formasıyla bilecek zıvanadan çıkmayacak. Kıyafet serbestliği eşitliği ortadan kaldırır. okullarda başörtüsünü serbest yapacağız derken buna ne gerek vardı inanın sadece başörtüsünü serbest yapsaydı meb bu kadar gürültü çıkmayacaktı. Eğitim Birsen olaya sadece başörtüsü olarak bakmamalı. Bakan Ömer Dinçer sahanın sesine kulak vermeden yaptım olduya getiriyor, tüm sendikaların fikri alınıyor mu bu kararlar çıkarılırken bence alınmıyor alınsa böyle olmaz. A. Necdet Sezer Dinçer'i her seferinde veto ederdi ben de kızardım şimdi daha iyi anlıyorum neden veto ettiğini. Demek ki bildiği bir şey varmış

Avatar
engin 9 yıl önce

Sayın başkanım bizler kamuda memur işi yapan üniversiteli kamu işçileriyiz.Yaptığımız işler memur işleri olmasına rağmen işçi olduğumuzdan dolayı birçok zorluklarla karşı karşıya kalmaktayız.Bir çoğumuz alanında yetişmiş insanlarız, içimizde arkeolog,mühendis, tekniker ve çeşitli idari bölüm bitirmiş önlisans ve lisans mezunlarıyız ancak işçi olmamızdan dolayı imza yetkimiz, görevde yükselme imkanımız yok buda iş verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir.Sizlerden talebimiz olan bizlerinde Belediye sözleşmelilerinin kadroya geçirilmesi kapsamında bir madde ile biz yüksek okul ve fakülte mezunu kamu işçilerinin istemeleri halinde memur kadrolarına atanmasını sağlamanızdır