Yalçınkaya: AKP, Bartın’a hiçbir şey vermedi

CHP Kurucaşile'de Ali Haydar Yavuzdemir güven tazeledi

Kongrenin hem Kurucaşile’ye, hem Bartın’a hem de ülkeye hayırlı olmasını dileyerek Ali Haydar Yavuzdemir’e ve ekibine başarılar dileyen CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın hedefinde ise yine AKP iktidarı vardı. AKP iktidarının göreve geldiği günden bugüne kadar Kurucaşile’ye gözle görülür, fark edilecek ve Kurucaşile’nin nüfus göçünün önüne geçecek hiçbir şey kazandırmadığına dikkat çeken Yalçınkaya “Koca ilçeyi köy haline getirdiler” diye konuştu. Türkiye’nin dört bir tarafında yapılan kongreleri, iktidara giden yolun başlangıcı olarak nitelendiren Yalçınkaya, Kurucaşile’deki hedeflerinin ise hem belediyeyi hem de il genel meclisi üyeliğini geri almak olduğunu söyledi.

YALÇINKAYA İKTİDARA YÜKLENDİ

CHP Kurucaşile İlçe Olağan Kongresi’ne katılan CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya’nın hedefinde yine siyasi iktidar vardı. AKP iktidarının, medya gücünü kullanarak özellikle ekonomi anlamında çizdiği pembe tablonun halkın yaşamında hissedilmediğini dile getirdi. Yalçınkaya “Bugün Türk-İş’in belirlemelerine göre 4 kişilik bir ailenin aç kalmamak şartıyla eline geçecek olan ücret 940 lira. Yoksulluk sınırı olarak kabul edilen 4 kişilik bir ailenin gereksinimlerini karşılayacak şekilde eline geçecek miktar ise 3 bin 60 lira. Ekonomimiz büyüdü, dünyada Çin’den sonra ikinci büyük ülkeye sahibiz diyenler ne yazık ki çalışanların aldıkları ücretleri Türk-İş’in belirlediği açlık ve yoksullukla ilgili asgari geçim standartlarının altında tutuyorlar. Dolayısıyla neredeyse nüfusun 3’te 2’sinden fazla bir kesiminin yoksulluk sınırı altında yaşamını sürdürdüğü, çalışan kesimin aldığı ücretlere bakıldığında görülmektedir. Buda birilerinin dediği gibi ekonomik büyümenin, zenginleşmenin çok geniş bir kesime yansımadığının göstergesidir” diye konuştu.

32 YIL ÖNCESİNE GERİ DÖNÜLDÜ

AKP’nin izlemiş olduğu dış politikayı da eleştiren CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Türkiye’nin; komşu ülkelerin gözünde itibarsız bir ülke konumuna geldiğini söyledi. Türkiye’nin, sorununun olmadığı bir ülkenin neredeyse kalmadığını ifade eden Rıza Yalçınkaya, AKP’yi başka ülkelerin menfaatleri doğrultusunda hizmet etmekle suçladı. Kurucaşile’deki vatandaşlara ülkedeki demokrasi anlayışını da anlatan Yalçınkaya “12 Eylül demokrasisi ise AKP demokrasisi arasında pek fark yok’ dedi. 12 Eylül 1980 yılında yaşanan haksızlıkların, adaletsizliklerin, hukuksuzlukların tam 32 yıl sonra AKP iktidarında yeniden başladığını belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ‘İki dönem arasındaki tek fark; birinin askeri yönetim olması, diğerinin ise sivil yönetim olması’ dedi.

AKP KURUCAŞİLE’YE BİRŞEY VERMEDİ

Kurucaşile ilçesinin hak ettiği yerde olmadığını dile getiren CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Kurucaşileli vatandaşlardan 2002 yılı öncesini ve sonrasını mukayese etmesini istedi. Kurucaşile’nin AKP döneminde gözle görülür bir kazancı olmadığını belirten Yalçınkaya “AKP’nin iktidara geldiği günden bugüne kadar yaptıklarını gözünüzün önüne getirin. Ne değişmiş? Kurucaşile’de göç azaldı mı? Bolluk bereket arttı mı? Cebinizdeki para, boğazınızdan geçen lokma çoğaldı mı? İşsizlik azaldı mı? İş alanları mı kuruldu? AKP kurucaşile’ye ne yaptı? Kurucaşileli vatandaşlara ne verdi?” şeklinde konuştu. Kurucaşile’nin her geçen gün kan kaybettiğini ifade eden Rıza Yalçınkaya ‘Kurucaşile’nin artık zaman kaybına tahammülü yok. Kurucaşile’nin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri belli. Bu zenginliklerin değerlendirilmesi için acilen düğmeye basılmalı” dedi.

MEVCUT POTANSİYELLER DEĞERLENDİRİLMELİ

Bartın’ın; Kurucaşile, Ulus ve Amasra ile merkez ilçe olmak üzere dört ilçeli, 187 bin nüfuslu küçük ama her geçen gün hızla göç vermeye devam eden bir il olduğunun altını çizen Rıza Yalçınkaya, Bartın ve Kurucaşile’deki göçün önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. İldeki ve ilçelerdeki mevcut potansiyellerin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini savunan Yalçınkaya “Kurucaşile’de; balıkçılık, gemi tersanesi, turizm ve madencilik gibi projelere el atılmalı” dedi. Projelerin hepsinin mevcut olduğunu da dile getiren Rıza Yalçınkaya “Belediye Başkanlığı döneminde Bartın ilinin nasıl gelişip kalkınacağı, zenginliklerinin nasıl değerlendirileceği hususunda çalışmalar yapıp, projeler hazırlamıştık. Türkiye’de bir ilke imza atmıştık” diye konuştu.

CAM SANAYİNE YÖNELİK İSTİHDAM YARATILMALI

Kurucaşilelilere, geçmişte Nanepınarı’nda bulunan kömür ocağını hatırlatan Rıza Yalçınkaya, Nanepınarı’ndaki o ufacık ocağın bile Kurucaşile’ye zenginlik kattığını fakat onun bile Kurucaşile’ye çok görüldüğünü söyledi. Özel sektöre devredilen ocağın içine suların bastığını söyleyen Yalçınkaya “Özel sektör, ocağın ağzını betonla kapatıp gitti. Milyonlarca liralık tesisat ocağın içinde kaldı. Milli ekonomi zarar gördü. Bu kömür ocakları tekrar devlet tarafından ele alınıp değerlendirilebilinir. Oradaki mevcut kömür ocakları çalıştırılarak hem ülke hem de Kurucaşile ekonomisine katkı sağlanabilinir” dedi. Siyasi iktidarın Bartın’daki temsilcisinin, kamyon, otobüs ve taksi sayılarındaki artışı göstererek Bartın’daki ekonominin büyüdüğünü belirttiğini dile getiren Yalçınkaya “Ekonominin bunlarla mukayese edilmesi yerine Kurucaşile’deki kuars ve kömür madeni değerlendirilmeli. Cam sanayine yönelik istihdam yaratılmalı. Kömür işletmeciliğine yönelik istihdam yaratılmalı. Böyle bir girişim, Kurucaşile’yi ayağa kaldırır. Siyasi iktidar aldıkları oyları ancak bu şekilde kendilerine helal ettirirler ve insanların hayır duasını alırlar” şeklinde konuştu.

2/B ARAZİSİ TASARISI YANDAŞLARA YARADI

2/B Arazileri kanun teklifinin bir rant tasarısı olduğunu söyleyen CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, AKP’nin yasayı orman köylüsü için çıkarmadığını, yandaş ve destekçi sermaye grupları içi çıkardığını belirtti. Yalçınkaya “Yıllardır üzerinde yaşayıp tarım yaptıkları, dedelerinden ve babalarından kalan bu toprakların orman köylüsüne çok daha uygun koşullarda verilmesi gerekirdi” dedi. AKP’ye yakın sermaye gruplarının kanun teklifi yasalaşmadan önce Büyükşehirlerde ve turistik bölgelerde birçok 2/B Arazisi aldıklarını belirten Yalçınkaya, kanun teklifinin her zaman olduğu gibi yine yandaşları zengin ettiğini söyleyen Yalçınkaya “AKP halkın hizmetinde mi? Orman köylüsünün yanında mı? Yoksa yandaşının hizmetinde mi? Yakında anlarız” dedi.

ÜLKENİN KURTULUŞU İÇİN TEK YOL CHP

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; ülkeyi karanlığa sürükleyen, baskıcı ve antidemokratik bir yönetim anlayışına sahip olan, insanlar üzerinde korku imparatorluğu kuran oluşturan AKP’den kurtulmak için tek yolun CHP’nin iktidar olmasından geçtiğini söyledi. Baskılar ve zulümler karşısında hiçbir CHP’linin boynunu bükmemesini ve umudunu kaybetmemesini isteyen Yalçınkaya “CHP, ülke kuran bir partidir. Cumhuriyetin aydınlık yüzüdür” dedi. CHP olarak her zamankinden çok daha fazla çalışmaları gerektiğini ifade eden Yalçınkaya “CHP olarak halkımızı kucaklamalıyız. Daha çok insana ulaşmalıyız. Her zamankinden çok daha fazla çalışmalıyız. Gerçekleri anlatmalı, doğruları göstermeliyiz. Hem yerel hem de genel anlamda bu ülkeyi AKP’den kurtarmalıyız” diye konuştu. Türkiye’nin dört bir tarafında yapılan kongreleri, iktidara giden yolun başlangıcı olarak nitelendiren Yalçınkaya, Kurucaşile’deki hedeflerinin ise hem belediyeyi hem de il genel meclisi üyeliğini geri almak olduğunu söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.