47 Milyon'luk Bütçe Maratonu Başladı

Bartın İl Genel Meclisi'nin 20 gün sürecek olan 2019 Mali Yılı Performans Planı, Çalışma ve Yatırım Programı ve Bütçe toplantıları Başkan Kenan Dursun başkanlığında başladı.

Başkan gündem maddelerine geçmeden önce 5302 Sayılı Özel İdare Yasası Gereği Kasım ayı meclis toplantılarında görüşülmesi zorunlu olan 2019 Mali Yılı Performans Planı, 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı ile 47 milyon olarak belirlenen 2019 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinin yapılacak olması nedeniyle toplantıların 20 gün süreceğini belirterek yine birlik ve beraberlik içerisinde yapacağımız çalışmalarımızla meclisimizin gündeminde bulunan 2019-2023 yıllarını kapsayan İl Özel İdaremizin 5 yıllık stratejik planının genel görüşmelerle belirleneceğini söyledi.

Kasım ayı toplantılarının önemine vurgu yapan Başkan; ‘20 gün sürecek olan yoğun mesainin kendilerini beklediğini ifade ederek meclis ve komisyon çalışmalarında fedakarca çalışacağımız meclis üyelerimize, özel idaremizin tüm çalışanlarına ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızdan katkı verecek herkese şimdiden teşekkür etmek isterim ’ dedi.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimleriyle göreve gelen 6.dönem meclisinin 4 bütçe dönemini geride bıraktığını, şimdi 5. bütçeyi gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyleyen Dursun, 2015-2016 2017 ve 2018 yılı bütçelerini büyük bir başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek gerçekleşen bütçelerle ilgilide değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle Başkan, "30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesinde yüzde yüz bir gerçekleşme yaşadıklarını belirterek 6. Dönem meclisinin ilk bütçe çalışmasının açık vermeden yılı kapatması ve 2005 yılından bugüne tüm bütçe çalışmalarının göz önüne alındığında ‘En Başarılı Bütçe Çalışması’ olarak tarihe geçmiştir dedi. İlk bütçesini böylesine önemli bir başarıyla gerçekleştiren Meclisimiz her ayın ilk haftasında gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda ilklere de başarıyla imza atmıştır. Yine aynı anlayışla 34 milyon olarak belirlediğimiz 2016 bütçesinde de yüzde 98 lere ulaşan bir gelir gerçekleşmesinin yaşandığını 2017 bütçesinde ise 1 milyon fazla vererek bir ilki yaşadıklarını söyledi. 2018 bütçesinde de artık son 2 aya girildiğini, burada da aynı başarıyı yakalayacaklarından şüphe duymadıklarını ve bütçelerin öngörü çerçevesinde tahmini gelirlerin hesaplanmasıyla oluşturulduğunu söyleyen Dursun, geçmiş 4 yılın başarısındaki en önemli sırrın ise ‘Ayağı yere basan ve kimseyi boş umut vaat etmeyen gerçekçi bütçelerin hazırlanması’ olarak değerlendirdiklerini, bunun yanı sıra yine son 4 yılın ortalama yatırım giderlerine bakıldığında bütçe içerisindeki oranının % 44 ler de olması ‘Başarıyı kaçınılmaz kılmıştır’ dedi. O nedenle Bartın’ın tüm kesimlerini kucaklayan bu çalışmalara katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Geçmişteki başarılarımızdan aldığımız tecrübeyle ve 20 gün sürecek çalışmalarımızla 47 milyon olarak belirlediğimiz 2019 bütçemizin Performans ve Çalışma Yatırım Programlarını da hazırlayarak yine Bartın’ın özellikle kırsal alanında yaşayan hemşerilerimizin yol ve ulaşımda hayatlarını kolaylaştıracak tüm çalışmalar başta olmak üzere içme suyu ve alt yapı çalışmalarının da her zaman olduğu gibi programlarda yer alacağını söyledi.

EĞİTİME AYRILAN PAY GEÇMİŞ YILLARA ORANLA ÇOK DAHA YÜKSEK OLACAK

Başkan Dursun, 2019 yılı bütçesi içerisinde yine en önemli kaynağın eğitim yatırımlarına ayrılacağını söyleyerek günümüz eğitim sisteminde okulların fiziki yapılarının sondere önemli olduğunu bu kapsamda il genelinde tüm okulların modernize çalışmalarının programlarda yer alacağını belirtti

Başkan, 2017 yılında özel idare öz kaynağı ile programa aldıkları Şiremirtabaklar Ortaokulu ile Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu projeleri ile ilgili yaptığı açıklamasında Şiremirtabaklar Ortaokulunun tamamlanarak eğitim öğretime açıldığını bu vesileyle Öğretmen Lisesi öğrencilerinin özlemini duydukları modern eğitim yuvalarına kavuştuklarını söyledi.

Ayrıca 2017 yatırım programında yer alan Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulunun uygulama sürecinde elde olmayan nedenlerden dolayı yıl içerisinde yapılamadığını, bu kapsamda yürütülen çalışmalar ile projedeki eksikliklerin giderildiğini, Abdipaşa Lisesi ve Kapalı Spor Salonunun hemen yanında gerçekleşecek olan bu projeyi de meclis olarak son derece önemsediklerini belirterek Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulunun artık inşaat işlerinde sona gelindiğini projenin tamamlanmasıyla birlikte yeni binada eğitim öğretime geçileceğini açıkladı. Yine 2018 yatırım programında olan ve tamamı özel idaremizin öz kaynaklarıyla yapılacak olan Kurucaşile ile Kozcağız ana okullarının da yapım ihalelerinin gerçekleştirildiğini söyleyen Dursun günümüz eğitim sistemine uygun olarak ihtiyaç duyulan ilçe ve beldelerimizde bu okullarımızı da modern bir şekilde yapmaya devam edeceğiz dedi.

2003 yılından bugüne baktığımızda milli eğitim bakanlığınca ilimize 41in üzerinde okulun planlanarak yapıldığını bu kapsamda yine 2017 yılı içerisinde 19 milyon gibi yüksek bir maliyeti olan Merkez Endüstri Meslek Lise inşaatının ihalesinin gerçekleşerek yapım sürecinin de hızla devam ettiğini söyleyen Dursun merkez tıyırtı mevkiinde modern bir eğitim yuvasının öğrencilerle buluşturulacağını söyledi.

Son dönemde üniversitemiz başta olmak üzere okullaşma yönünde büyük bir yatırıma sahne olan Bartın’ımıza bu büyük projelerin kazandırılmasında çok önemli katkısı olan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç başta olmak üzere Valimiz Sayın Nusret Dirim’e ve Bakanlık yetkililerine de teşekkürü bir borç bildiklerini söyledi.

Bakanlık eliyle yapılan eğitim yatırımlarının yerelden de desteklenmesinin son derece önemli olduğunu söyleyen Dursun, meclis olarak bu anlayış ile yürütmüş oldukları çalışmalarla yıllar itibarıyla özel idare bütçesi ve meclis kararlarıyla Bartın’a kazandırdıkları eğitim yuvaları ile ilgili de açıklamalarda bulundu. 2009 yılında başlattıkları bu çalışmalarla Fen Lisesi ve ona bağlı olan Yurt Binasını Bartın’a kazandırdıklarını, sonraki yıllarda yapılan çalışmalarla özel okul niteliğindeki eğitim yuvaları arasında sırasıyla Atatürk İlköğretim Okulu , Ağdacı İlköğretim Okulu, Çaydüzü Ortaokulu, Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu, Şiremirtabaklar Ortaokulu ile Abdipaşa İmam hatip Ortaokulunun günümüz eğitim sistemine uygun modern bir şekilde inşa edildiğini, böylesine modern eğitim yuvalarını Bartın’a kazandırmış olmanın gurunu yaşadıklarını, aynı anlayış ile bütçe imkanları ölçüsünde eğitim yatırımlarına devam edeceklerini söyledi


2015-2016- 2017 VE 2018 YILI ÇALIŞMALARIMIZA İMAR PLANLARI DAMGA VURDU.

Başkan Dursun, imar konusundaki çalışmaların geniş bir alanda sürdürüldüğünü bu kapsamda Arıt Revize İmar Planlarının onaylandığını, sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarının tamamlandığını yine aynı alan içerisinde 18 uygulamalarının da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuların verildiğini söyledi. Bölgede yapılan imar planına dayalı olarak 18. Madde uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada’yı gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakacaklarını ifade etti. Ayrıca Büyükkızılkum Köyünde planı yapılmayan 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen nazım ve uygulama imar planları onaylanmış olup, sahillerin kıyı kenar çizgisine bağlı olarak planlı gelişmesinin önünü açtıklarını bu bölgede de 18. Madde uygulamalarının tamamlandığını ve tapu tescil işlemlerinin biterek mülk sahiplerine teslim edildiğini belirtti.

Ayrıca 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla Güzelcehisar plajının koruma amaçlı imar planının onaylandığını, koruma amaçlı plana bağlı olarak yürütülen Güzelcehisar’da lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak yürüyüş yolu ve seyir terası ile diğer düzenlemelerin 2018 yılı ek çalışma ve yatırım programına alındığını ve 1. Etabının tamamlandığını belirtti. Bu kapsamda altyapı çalışmalarının da süratle devam ettiğini söyledi

Devamında Başkan Dursun, Büyükkızılkum ve Hatipler Plajlarını içerisine alan sahilleri planlı bir şekilde geliştirmeye kararlı olduklarını açıkladı.

MUGADA KARAVAN PARK VE BUNGALOV EVLERİYLE AYRI BİR GÖRÜNÜM KAZANDI

Mugada sahilinde özel bir proje olarak gerçekleştirilen Karavan Park ve Bungalov Evler ile Mugada’nın ilgi odağı haline geldiğini söyleyen Dursun, projenin Mugada’ya büyük prestij kattığını ilave etti. Meclis olarak büyük önem verdikleri bu çalışmanın Batı Karadeniz'de bir ilk olmasının bölgenin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını belirterek, bu ve buna benzer yenilikleri planlı olarak Bartın’ a kazandırmayı önemsediklerini söyledi.

30 MİLYONA VARAN ÖDENEKLER İLE YOL VE ULAŞIMDA DA HEDEFLERE YAKLAŞILDI

Başkan Dursun, 2018 yılı KÖYDES ve özel idare programları içerisinde il genelinde yapılacak çalışmalarla; 98.65 km. sıcak asfalt ve kuru beton, 11,5 km 1. Kat sathi kaplama, 24 km. kilitli parke taşı ile yol düzenleme, 16 km tabii malzemeli stabilize, 6 km stabilize yol yapımı, 12.53 km ıslak beton ile köy aralarında düzenleme işi ile 15 km fillerli bakım ve onarım işlerinin tamamlanacağını söyleyerek toplamda 177.70 km de çalışmaların gerçekleştirileceğini ifade etti.

İçme sularında da 59 projenin devam ettiğini kanalizasyon altyapı çalışmalarında da 7 projenin tamamlanacağını belirterek devamında 2018 yılı programlarının tamamlanmasıyla birlikte kırsal alandaki 1950 km lik yol ağının 1750 km sin de hedefe ulaşılmış olacağını söyleyen Dursun, 12 yıl önce % 23 ler de olan asfalt oranının bugün % 90 lara çıkmış olmasının tesadüf olmadığını her şeyden önce köydes ödeneklerinin ilimize aktarılmasında yine çok büyük katkıları olan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a, Sayın Valimiz Nusret Dirim’e ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyor alanda uygulamada çalışan tüm personellerimize de kolaylıklar diliyoruz dedi .

ÇOCUK PARKLARIYLA YOLCU BEKLEME DURAKLARI KÖYLERDEKİ MODERNİZEYİ ARTIRDI.

2009 yılında başlatılan ‘Tüm çocuklar mutlu olsun' projesiyle 9 yıldır aralıksız yürütülen çalışmalarla 2018 yılı programları dahilinde 218 köye kurulan çocuk parklarıyla birçok çocuğu mutlu ettiklerini söyleyen Dursun, hedeflerinin 265 köye ulaşarak tüm çocukların mutlu olmalarını istediklerini söyledi. Aynı kapsamda 480 noktaya yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu, bu projeyle köylerin tüm mahallelerine ulaşmayı hedeflediklerini yürütülen bu ve buna benzer tüm çalışmaların yine bütçe imkanları doğrultusunda süreceğini belirterek kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmaya devam edeceklerini söyledi.

CAN KURTARANLIK HİZMETİMİZLE SAHİLLERİMİZ ÇOK DAHA GÜVENLİ HALE GETİRDİK.

İl özel idaresinin görev ve sorumluluk alanlarında yer alan Büyükkızılkum, Hatipler, Mugada, Güzelcehisar ve Çakraz plajlarında günümüz teknolojileri kullanılarak 4 adet jet ski, 2 adet jet botlarla 19 kişilik eğitimli kadro ile can kurtarma hizmetini vermeye çalıştıklarını söyledi.

Başkan özellikle Mugada sahilinde yapılan düzenlemeler ile yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akımının yaşandığını, bunun yanında Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar plajlarının da büyük ilgi gördüğünü, bu plajlarda her geçen yıl artan yoğunluk sonucunda özellikle Karadeniz'in çeken akıntısının tehlikesini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakalarının bu hizmet öncesinde her yıl onlarca ölümlü vakalara ulaşırken 4 yıldır yürütülen çalışmalarla boğulma tehlikesi geçiren 769 vatandaşımıza müdahale edilerek canlarının kurtarıldığını, 2016 yılında sadece 1 vakanın ölümle sonuçlanarak 2017-2018 yıllarında sıfır vakayla sezonu tamamladıklarını belirtti. Devamında bu başarıyı önemsediklerini belirterek projenin 2019 yılında da geliştirilerek devam ettirileceğini söyledi.

Yapılan açıklamaların ardından İl Özel İdaresi’nin 2019 Mali Yılı Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programı konulu dosyaları oy birliği ile tüm ihtisas komisyonlarına havale edilirken, 2019 Mali Yılı Bütçe Tasarısı konulu dosyası da Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Ayrıca Başkan, Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin Plan ve Bütçe Komisyonu Oluşturulması ve Çalışma Usulü Başlıklı 28. Maddesi gereğince Plan ve Bütçe Komisyonunun Bütçe Tasarısı Raporunu beş iş günü sonunda Meclis Başkanlığına sunulması gerektiğini ve bundan sonrada Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programlarının genel görüşmelere açılarak görüşüleceğini söyledi.

Sözlerinin sonunda Başkan DURSUN; ‘Her yıl olduğu gibi bu yılda hep birlikte önümüze koyacağımız yeni hedeflere büyük bir heyecanla koşacak, Bartın’ımızı büyütmeye ve geliştirmeye hep birlikte devam edeceğiz’ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.