Zabıta 85 Bin TL Ceza Kesti

2021 Yılında Bartın’da Zabıta Müdürlüğü, esnafların haklarının korunması, tüketicilerin daha sağlıklı bir şekilde ürünlere ulaşması ve yayaların kaldırım işgallerinden mağdur olmaması için esnaflar, seyyar satıcılar, dilenciler, halkın huzurunu bozan kişiler ve trafiğe kapalı alanı kullanan motorlu taşıt sürücülerine yönelik denetimlerine ve faaliyetlerine devam etti.

Şikayetlerin Tamamını Değerlendirildi

1 Müdür, 3 Zabıta Komiseri, 14 Zabıta Memuru, 3 zabıta görevlisi, 1 tekniker, 1 büro personeli ve 1 ilan personeli olmak üzere toplam 24 kişilik kadrosuyla ilimize hizmet veren Zabıta Müdürlüğü, 2021 yılında gelen şikayetlerin tamamını değerlendirip sonuçlandırarak vatandaşın taktirini topladı.

Zabıta ekipleri vatandaşın daha sağlıklı ve rahat alışverişlerini gerçekleştirmeleri için seyyar denetimlerinden ölçü ayar denetimine, işyeri denetimlerine, pazarcı esnafı denetiminden işyeri şikâyetine birçok kalem de 2021 yılını yoğun bir mesai ile geçirdi.

İSDEM Denetimleri Yapıldı

sosyal hayat döneminde genellikle Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediği düzenli olarak denetlendi. Bu çalışmalar kapsamında bir yıl içerisinde İçişleri Bakanlığı İSDEM(İl Salgın Denetim Merkezi) denetimleri kapsamında ve fahiş fiyat artışı denetimleri çerçevesinde 1203 işyeri denetimi gerçekleştirildi. Ayrıca 4207 Sayılı Tütün ve Tütün Mamullerin Zararlarının Önlenmesi ile ilgili kanun gereği tüm işyerleri ve resmi kurumlar denetlendi. 

Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Kapsamında Denetim Yapıldı

İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde 20 adet umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile kafeler denetlendi. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yazıları doğrultusunda da kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 310 işyerinin denetimi yapıldı. Tüm bu denetimlerin yanı sıra Kabahatler Kanunu’na göre çeşitli suçlardan (dilencilik, işgal, seyyar satış, izinsiz hurda toplama, çevre kirletme, evsel atık ve etrafı rahatsız etme) 56 kişi hakkında işlem yapıldı. Şehir merkezi ve İnkumu’nda kaldırıma ve yasak yere araç park etmekten, kamu mallarına zarar vermekten, ağaç kesmek ve ruhsata aykırı hareket etmekten 174 vatandaşa zabıt varakası tanzim edildi. 

292 Şikayet Dilekçesi Değerlendirildi

Bartın Belediyesi’ne şikayet dilekçeleri ile bizzat müracaatta bulunan 140 vatandaşın talepleri değerlendirilerek, şikayetleri giderildi. Bartın Belediyesi’ne Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi(CİMER)’den gönderilen 152 şikayet dilekçesi de değerlendirilerek, işlem yapıldı. Tüm şikayet dilekçeleriyle ilgili vatandaşlara da yazılı olarak yapılan işlemlerle ilgili bilgi verildi.

85.722 TL Cezai İşlem Uygulandı

Toplamda 2055 denetimde 56 kişiye Kabahatler Kanunu’na göre 11.424 TL cezai işlem uygulanırken, 174 kişiye de zabıt varakası tanzim edilerek 74.298 TL’de para cezası uygulandı. Toplamda 85.722 TL cezai işlem uygulanmış oldu. Denetim sonucunda tespit edilen eksikliklerle ilgili 66 esnafa Tebliğ ve Tebellüğ İl Muhaberi düzenlendi.

“Halkımızın Huzuru ve Mutluluğu İçin Çalışıyoruz”

Fedakarca çalışan Zabıta Müdürlüğü personeline teşekkür eden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın; “Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personelimiz kent merkezinde kontrol ve denetleme çalışmalarını 2021 yılında da aksamadan devam ettirdi. 2021 yılı faaliyetlerinde yüzlerce denetim yapan ekiplerimiz kamu düzenini sağlamak için gece gündüz demeden çalıştılar. Toplamda 2055 denetim ve faaliyet gerçekleştirildi. İlgili kanunlar çerçevesinde toplamda 85.722 TL cezai işlem uygulandı. Yine belediyemize ulaşan şikayetlerde tek tek incelenerek, gerekli işlemler yapıldı. Zabıtamızca yapılan kaldırım işgalleri çalışmaları kapsamında tüm esnafların yaya geçişini engelleyen malları kaldırılarak gerekli düzeni sağlıyoruz. Yine Salı, Cuma ve Pazar günleri kurulan pazar yerleri ve semt pazarlarının denetimleri yapılıp, pazaryerinin huzur ve düzeni sağlanıyor. Halkımızın huzuru ve mutluluğu için çalışıyoruz. Bu tür faaliyetlerimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da devam edeceğiz” dedi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hikaye 2 yıl önce

kaldırım işgalleri halen var ceza yazdıda ne oldu yaz cezayı göstermelik topla ertesi günü müsade et yersen bunu da haber yapmışsınız ne diyebilirim ki. editör kardeş al kameranı eline canlı yayını aç kaldırımlara bir bak haberi net doğru ve anlaşılır yapın.